MOTINOS PIENAS

Autorius – Nora Ikstena
Pavadinimas – Motinos pienas
Leidėjas – Tyto alba
Leidimo metai – 2019
Puslapių skaičius – 191
Ar skaityčiau dar kartą – taip!
Apdovanojimai: Trijų žvaigždžių ordinas už nuopelnus literatūrai, Baltijos Asamblėjos premija

„Per dvidešimtį metų, praleistų kartu su mama, negalėjau jos paklausti, kodėl ji mane – mažą, bejėgį kūdikį – atplėšė nuo krūties. Negalėjau, nes tada dar to nežinojau. Ir visai tikėtina, kad nė nebūtų derėję to klausti, nes gyvenimas susiklostė taip, kad man pačiai teko tapti jos mama.”


Labai atviras ir kai kuriose vietose iki ašarų skausmingas romanas. Apie sudėtingus mamos ir dukros santykius ir jų gyvenimą sovietiniame narve. Apie motinystę, savinaiką, meilę ir nemeilę gyvenimui.

Veiksmas vyksta sovietinėje Latvijoje. Sovietmetis nesvetimas ir man, nors kai pradėjau lankyti mokyklą, Lietuva netrukus atgavo nepriklausomybę. Puikiai atsimenu kapeikas, žalius kefyro butelių kamštelius, tinklines pirkinių sietkas, sviestą pagal talonus ir deficitą, darbovietes ir butus pagal paskyrimus bei vienodas sekcijas juose.

Visa istorija nuo pradžios iki pabaigos alsuoja moteriškumu. Autorė nuostabiai ją perteikia moters akimis, ne paslaptis, jog romane yra tikrų įvykių iš jos gyvenimo. Nuolat lydi pieno metaforos: motinos pienas, privaloma stiklinė šilto pieno mokykloje, vanduo šiltas kaip pienas, pieno ir kisieliaus upės, pieno (paukščių) takas.

Nuoširdžiai patiko, net nesitikėjau kad taip patiks, nes buvau skaičiusi įvairių nuomonių – ir gerų, ir nelabai. Tai matyt dėl to, kad ši knyga emociškai man labai artima. Tačiau privertė susimąstyti: ar galima žmoguje sunaikinti meilę gyvenimui? Ar ji priklauso nuo gyvenimo aplinkybių ar tiesiog yra viduje? Nejau meilė gali išlikti Sibiro tremtyje, kaimo glūdumoje, konclageryje, partizanų bunkeryje?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.