RAMŪS TĖVAI, LAIMINGI VAIKAI

Autorius – Laura Markham
Pavadinimas – Ramūs tėvai, laimingi tėvai: kaip nustoti šaukti ant savo vaikų ir užmegzti su jais ryšį
Leidėjas – Vaga
Leidimo metai – 2018
Puslapių skaičius – 364
Kam skirta – tėvams, auginantiems vaikus nuo gimimo iki 9 m.
Auklėjimo filosofija: prieraišioji, pagarbioji tėvystė
Ar skaityčiau dar kartą – taip, taip, taip!

Įkvepianti knyga, kurią kaip tik perskaičiau prieš prasidedantį šventinį maratoną. Geriau jau mažiau tvarkos namuose ar paprastesni patiekalai per šventes, bet daugiau ramybės. Visi mes galime tapti ramesniais ir šioje knygoje Laura Markham atskleidžia ramių tėvų paslaptis. Jei ją reikėtų apibūdinti vienu žodžiu, galėčiau pasakyti: ryšys, ryšys ir dar kartą ryšys su vaiku. Jam susilpnėjus kyla dauguma problemų ir vaikų nepaklusnumas yra ne elgesio, o būtent santykių problema.

Milijonai tėvų visame pasaulyje kasryt keliasi, pasiryžę kuo daugiau nuveikti dėl savo vaikų. Tačiau ne visada viskas pavyksta, taip kaip norime. Mes daug kartų netenkame kantrybės, keliame balsą, pykstamės ir reikalaujame: „Vaikai geba sužadinti tuos nelemtus jausmus, patirtus mūsų pačių vaikystėje. Todėl vienintelis būdas būti ramiais tėvais – tai sąmoningai neleisti seniems jausmams sukelti naujų problemų.”

Šioje knygoje nurodytos trys didžiosios išmintys, kuriomis turėtų vadovautis tėvai, norintys mėgautis ramesne tėvyste:
1. Tvarkykitės su savimi;
2. Puoselėkite ryšį su vaiku;
3. Lavinkite, o ne kontroliuokite.

Knygos turinys

Visi mes buvome vienaip ar kitaip sužeisti vaikystėje. Nesame nei tobuli žmonės, nei tobuli tėvai. Todėl autorė akcentuoja, kad, pirmiausia, mes, tėvai, turime išsigydyti, kad nutrauktume automatinį ciklą, perduodant senas vaikystės žaizdas. Turime keistis patys, o ne tik stengtis perauklėti vaikus: „Daugelyje knygų apie vaikų auklėjimą dėmesys sutelkiamas į tai, kaip pakeisti vaiką.”

Vaikas tarytum lakmuso popierėlis, tėvystės ekspertas: „Mūsų vaikai nuostabiai geba parodyti mums sužeistas vietas, išrauti baimes ir pykčius. Mūsų vaikai gali padėti mums labiau nei geriausias dzenbudizmo mokytojas ar psichoterepeutas – jie suteikia mums puikią galimybę augti ir sveikti.” Auginti prieraišiai – tai ne aukotis ant tėvystės altoriaus. Privalome rūpintis savimi ir būti geriausia savęs versija.

Dažnai girdžiu kritikuojant prieraišiąją tėvystę – esą tai nauja mada, vaiko lepinimas ir ribų nebuvimas. Tačiau autorė paneigia šį mitą: „Prieraišioji tėvystė nėra nauja mada… Tiesą sakant, šitaip tėvai rūpinosi mažyliais šimtmečius kol scenoje pasirodė vaikų rūpybos patarėjai, pastūmėję tėvus vadovautis knygomis, o ne savo kudikiais.”

Laura Markham pabrėžia, jog fizinės bausmės ir šaukimas yra neefektyvūs ir žalingi: „Nėra jokių studijų, įrodančių, kad mušami vaikai geriau elgiasi arba užauga emociškai lygiai tokie pat sveiki.” Statymas į kampą ir „nusiraminimo” kėdutės taip pat yra bausmės! Ji puikiai įrodo, kokią žalą daro kūdikio mokymas nusiraminti, užmigti pačiam (t.y. palikimas verkti). Be to, visuomenė labai klaidingai vertina vaiko savarankiškumą ir nepriklausomybę – tai visai ne sugebėjimas būti atskirai nuo tėvų…

Dar norėčiau paminėti, kad Laura Markham ypač akcentuoja žaidimų svarbą: „O kas, jeigu jums pasakysiu, kad fiziniai žaidimai su savo vaiku – vienintelis ir geriausias būdas užmegzti tarpusavio ryšį, kad jie padeda mažajam suvokti savo emocijas?” Žaidžia visi gyvūnų jaunikliai, žaidimai vaikams yra būtini, jie lavina, moko, pralinksmina, netgi gydo. Žodžiu, žaisti yra būtina, nors kartais būname labai pavargę.

Man labai patiko išsakyta mintis, jog tėvai neturi būti griežti, šalti ir nuobodūs kaip policininkai ar kyboti virš vaiko kaip sraigtasparniai. Humoras ir žaismingumas yra ta sudedamoji dalis, kuri padeda stiprinti ryšį tarp tėvų ir vaikų. Vaikas nenori valytis dantų? Užuot bumbėję, pajuokaukime: „Ropškis man ant nugaros lyg ant besispardančio laukinio mustango ir jokime tiesiai į vonią, kaubojau!”

Ši knyga tarsi manifestas tėvams, tarsi pačios geriausios mintys vienoje vietoje. Jos man labai artimos, nes prieš metus perskaičiau įkvepiančią knygą Išmintinga meilė, po kurios ir susidomėjau prieraišiąja tėvyste. Taip pat minimi visame pasaulyje žinomi autoriai, tokie kaip Dan Siegel ir Tina Payne Bryson (skaičiau jų knygas „Auklėjimas be dramų” ir „Protingas vaikas), Magda Gerber (pagarbiosios tėvystės pradininkė), Thomas Gordonas („Nepraraskime savo vaikų”), Aletha Solter (skaičiau jos knygą „Ašaros ir pykčio priepuoliai”), Adele Faber ir Elaine Mazlish.

Taigi, šios knygos pagrindinė perduodama žinia apie tvirto ryšio tarp tėvų ir vaikų kūrimą: ” … vienintelis būdas pasiekti sėkmingą tėvystę – tai užmegzti ryšį su mažuoju, atjausti jį ir padėti jam dorotis su savo emocijomis.” Jei ketinate auginti savo vaikus prieraišiai, patarčiau pradėti būtent nuo šios knygos, o vėliau skaityti ir kitas.

Apie autorę:
Klinikinė psichologė, kurios specializacija – vaiko raidos bei tėvystės sritys, dviejų vaikų motina, jos interneto svetainė http://www.ahaparenting.com

Galinis knygos viršelis

Mano pastabos:

Knygoje nėra nagrinėjami brolių ir seserų santykiai šeimoje; Užkliuvo kai kurie vertimo terminai: reguliavimas, išsidirbinėjimas

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.