(NE) VALGYK NUO ŽEMĖS

Pavadinimas – (Ne) valgyk nuo žemės! Kaip mikrobai padeda mūsų vaikams augti sveikiems
Autorius – Dr. B. Brett Finlay, Dr. Marie – Claire Arrieta
Leidėjas – Balto
Leidimo metai – 2018
Puslapių skaičius – 271
Kam skirta? – planuojantiems nėštumą, esamiems tėvams, kurie domisi vaiko sveikata, bei gydytojams, dirbantiems su vaikais.
Ar skaityčiau dar kartą? – Taip. Privertė susimąstyti, kodėl pernelyg didelė švara neigiamai veikia vaiko imunitetą.

Ech, susilaukus vaikų, tėvai net į mikrobus pradeda žiūrėti kitaip. Ne vienas iš jų jei tik galėtų, išnaikintų visus įmanomus mikrobus, kad tik jie nepakenktų jų brangiausiajai atžalai. Turbūt esate girdėję seną posakį: “Mes esame tik svečiai virusų ir bakterijų pasaulyje“. Apie tai ir yra ši knyga: apie vaikus, apie mikrobus ir apie mikrobų reikšmę vaikų sveikatai.

Nors knygos autoriai – mokslininkai profesorius ir pediatrė, turintys daktaro laipsnius, tačiau tai tikrai ne sausas mokslinių straipsnių rinkinys. Knygos stilius lengvas, vaizdingas, su humoru ir skaitosi greitai, lyg geras romanas. Nuo pat pirmųjų puslapių knyga įtraukia, užgniaužia kvapą nuo faktų ir atradimų mikrobų srityje, paremtų moksliniais tyrimais.

Šios knygos tikslas šviesti tėvus, kadangi mikrobiota yra ganėtinai nauja sritis ir labai trūksta literatūros tėvams, kuri būtų pateikta aiškiai ir suprantamai. Pavyzdžiui, tai, kad ligas sukelia mikrobai, žinome jau kelis šimtus metų ir gana ilgai jie buvo laikomi grėsme. O štai, kad mikrobai yra ir naudingi žmogaus sveikatai – žinome tik keliolika metų.

Atliekami moksliniai tyrimai įrodo, jog mikrobai ne tik kenksmingi, tačiau ir labai svarbūs vaikų sveikatai. Atspėkite, kuo pirmiausia gimusį kūdikį apdovanoja mama? Ne laimės ašaromis, ne bučiniu, ir ne priešpienio lašais. Pirmoji dovana per pirmas sekundes naujagimiui – mamos mikrobai. Negana to, mokslininkai padarė išvadas, kad mikrobiotos formavimuisi yra svarbiausios pirmosios šimtas gyvenimo dienų.

“Mikrobiota visiškai susiformuoja per 3-5 metus nuo gimimo, o per tą laiką būna labai nestabili, ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais“.

Ko gero, ne veltui taip gamtos sutvarkyta, kad vaikai yra tikri mikrobų magnetai: kiša į burną savo rankas, kojas, įvairius daiktus. Nori viską paragauti, valgo nuo žemės, braido po balas, žaidžia su purvu ir nemėgsta plautis rankų.

“Maži vaikai natūraliai elgiasi taip, kad gautų kuo daugiau mikrobų“.

Šiais laikais mikrobai yra intensyviai naikinami: dezinfekavimas, sterilizavimas, antibiotikai, tačiau tik apie 100 rūšių sukelia ligas, o kiti yra labai naudingi. Nors mikrobų sukeliamų ligų vis mažėja arba jos greitai pagydomos, vis daugėja ne mikrobų sukeliamų ligų, kurios deja, nepagydomos: astma, cukrinis diabetas, alergijos, celiakija, depresija, autizmas. Netgi dėl polinkio į nutukimą gali būti kaltos bakterijos.

Taigi, šią knygą ypač verta perskaityti, jeigu norite pagimdyti ir auginti sveiką vaiką, bei sužinoti:

 • Kokie ir kodėl mikrobai yra naudingi?
 • Kas per sutvėrimas yra mikrobiomas?
 • Kaip reikia maitintis, kad mūsų mikrobiota būtų sveika ir gyvybinga?
 • Kaip nėštumo metu rupintis savo mikrobiota?
 • Kaip pagimdyti sveiką kūdikį?
 • Kaip maitinti kūdikį?
 • Kokia mikrobų svarba augančiam vaiko organizmui?
 • Kaip skiepai susiję su mikrobiota ir kodėl kartais būna nepageidaujamų reakcijų?
 • Ką daryti, jeigu tenka naudoti antibiotikus?
 • Naminiai gyvūnai – laikyti ar nelaikyti?
 • Kaip laikytis švaros namuose?
 • Ar įmanoma atstatyti išsiderinusią mikrobiotos pusiausvyrą ir kaip?

Mano pastabos:

 • Mikrobiota – tai nauja ir labai intensyviai tyrinėjama sritis, todėl, nors knyga originalo kalba išleista tik prieš du metus, jau yra padarytų naujų, reikšmingų atradimų.
 • Knygos autoriai yra amerikiečiai, todėl primaitinimą kietu maistu rekomenduojama įvesti nuo 4-6 mėnesių, o ne išimtinai žindyti 6 mėnesius, kaip nurodo Pasaulinė Sveikatos Organizacija.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.